تبلیغات


والفجر ولیال عشر - عروسک امریکایی باربی
 
والفجر ولیال عشر
کل یوم عاشورا کل الارض الکربلا
جمعه 24 شهریور 1391

همان گونه كه پیشتر گفته شد، عروسك داراى تأثیرگذارى فرهنگى، تربیتى و اخلاقى است. كودكان به طور غیرمستقیم از عروسك هاى خود الگو و سرمشق مى گیرند و از آموزه هاى نهانى آنها تبعیت و پیروى مى كنند. آقاى مجید قادرى مدیر سرگرمى هاى كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان در باره عروسك هاى وارداتى مى گوید:

«عروسك یك كالاى فرهنگى است. وقتى این كالا از غرب وارد مى شود، طبیعتاً فرهنگ غرب را به همراه دارد. در نتیجه كودك با فرهنگ بیگانه هم خو و هم ساز مى شود.30»

عروسك باربى در این خصوص جایگاهِ ویژه اى دارد، چرا كه به كمك تبلیغات گسترده اى كه حول محور آن صورت مى گیرد به خوبى مى تواند مفاهیم مورد نظر طراحان خود را القا و انتقال دهد. حجة الاسلام و المسلمین محمدعلى زم رئیس سابق حوزه هنرى سازمان تبلیغات اسلامى مى گوید:

«به تازگى باربى هایى به بازار آمده كه به زبانى علاوه بر انگلیسى نیز تكلم مى كنند. در كنار خیل عظیم لوازم جانبى و لواحق مدرن زندگى آنان برنامه ها و فیلم ها و سریال هاى تلویزیونى و سینمایى و بازى هاى كامپیوترى كه در مورد آنان ساخته شده و مى شود، هر روز منظره و بُعد جدیدى از زندگى آنان را به نمایش در آورده و در دسترس كودكان قرار مى دهد. به این ترتیب باربى و كِن تنها بخشى از سمفونى عظیمى هستند كه به مدد هزاران قطعه مینیاتورى لوازم زندگى و ده ها فیلم و سریال و صدها كتاب قصه و جزوه در ذهن كودكان جا افتاده و الگو مى شوند... چندین نسلِ متوالى است كه كودكانِ سرزمینِ من از اوانِ نونهالى با عروسك هاىِ موطلایى و چشم سبز یا چشم آبى آشنا شده و به آنها اُنس مى گیرند. عمده پدران و مادران، بى آن كه به الگوپذیرى و قهرمان طلبى فرزندانِ خود بیندیشند هر آنچه را كه خود دوست مى دارند و یا به دست مى آورند، در دسترسِ فرزندانشان قرار مى دهند و با این كار خود الگوهاىِ ذهنى آینده این خردسالان را با صبغه سبز و آبى براى چشم و طلایى براى مو رنگ آمیزى مى كنند.31»


بقیه درادامه مطلب
منبع  وبلاگ باربی

باربى از منظرهاى مختلف به عنوان الگو و سرمشقِ براى كودكان و نوجوانان تحمیل مى شود و چون آموزگارى مهربان، دستشان را گرفته و به تعلیمشان مى پردازد و به طور غیر آشكار به جامعه دخترانِ پُر احساس، آموزش مى دهد كه مردانِ امروز چه انتظارى از آنها دارند و به مردان نیز مى آموزد كه از زنان چه انتظاراتى باید داشته باشند.

بدون شك بخشى از علل مهمِ الگو شدن باربى براى دختران، ایجاد گرایش شدید در مردان به مدل باربى است. وقتى توسنِ خواهش ها و رغبت مردان به سوى زنانى از جنس و نمونه عروسك ظریف اندامِ آمریكایى ره مى سپارد، بدیهى است كه زنان براى شكار دلِ مردان، خود را به شكل و شمایل آن در آورند; چرا كه زنان به صورت ذاتى خواهان تسخیر قلبِ مردان هستند. بنابراین خواست هاى مردان نیز، فشارِ مضاعفى را مبنى بر الگوپذیرى از مدل باربى بر آنها تحمیل مى كند. امروزه سیلِ كالاهاى مورد نیاز مردم با آرم باربى در سرتاسر جهان پراكنده شده است تا قالبِ زنِ موردِ پسندِ مردان و الگوىِ دختران هماره در مقابلِ چشمانِ آنها باشد.

«این عجیب نیست كه بسیارى از دخترانِ نوجوان و جوانِ ما با عدسى هاىِ رنگى، چشمانِ سیاه و زیباىِ خود را كه ده ها قرن الهام بخشِ شاعرانِ ایرانى در توصیفِ زیبایى زنانه بوده است به رنگ هاىِ طلایى و آفتابى و نقره اى جلوه مى دهند، چون بسیارى از پسران و مردانِ آینده ما هم در انتخابِ همسرِ خود; لعبتكانِ دورانِ كودكى را به عنوانِ الگو پیش رو قرار داده و به دنبالِ عروس هایى به زیبایىِ عروسك مى گردند. این گونه است كه مصرفِ رنگِ موهاىِ بور و طلایى در كشور ما بیش از بسیارى از دیگرِ نقاطِ دنیاست و با این كه نوعاً در همه جاىِ دنیا زنانِ مسن براى پوشاندنِ موىِ سپید خود به رنگِ مو روى مى آورند، این پدیده «عروسك آفرین» این همه موردِ استقبالِ نوجوانان و جوانانِ ایرانى است.32»

باربى نماد و سمبل فرهنگ آمریكایى با ویژگى تجمل گرایى، مدگرایى و مصرف گرایى است كه تلاش مى كند به همراه خیلِ عظیم لوازم جانبى یا انبوه سربازان خود، نوع زندگى آمریكایى را به كودكان و نوجوانان جهان تحمیل نماید و مردان و زنان آینده را با فرهنگ و ارزش هاى خود تربیت كند.

«باربى... از مسواك و خمیر دندان و كیف مدرسه و دفترچه مشق گرفته تا میز و كمد و تخت خواب و لباس و ملافه همه را برایتان در سایز واقعى فراهم كرده است. حتى تلفنِ همراه و لوازم آشپزخانه واقعى باربى هم در دسترس و قابل خرید هستند. این سخت افزار در خدمت نرم افزارى است كه به یك سئوال ساده پاسخ مى دهد; چگونه آمریكایى زندگى كنیم؟33»

«داگلاس جل» با تایید این موضوع مى نویسد:

«جنجال و مسائلى كه براى باربى به وجود آمده است، فقط داشتن چشم آبى، موى بور یا نشان دادن اندام با لباس هاى نیمه عریان نیست; مشكل واقعى آن است كه این عروسك بیانگر نوجوانى و كودكى دختران غربى است.34»

زندگى زن آمریكایى آن هم با الگوى باربى مؤلفه هاى مختلفى دارد كه این عروسك براى نهادینه كردن آنها طراحى شده است. مدلِ لباس هاى باربى، رقص، زندگى تجملاتى و فانتزى، مصرف گرایى محض، معاشرت هاى بى قید و شرط، لذت جویى و اباحه گرى، دورى از معنویت و همه و همه براى ساماندهى به یك هدف طراحى شده اند: این كه چگونه الگوى زندگى، سلیقه و خواست هاىِ یك زن آمریكایى را ملكه ذهنى كودكان نمایند و به همراهِ متعلقات بى شمارِ باربى، نیازهاى زنِ عشرت طلب و رهاى آمریكایى را به عنوان نیازهاى متورم شده و واقعى زن هاى آینده ملت هاى دیگر جا بزنند. در مقاله هوشمندانه اى كه روزنامه دولت به انتشار آن همت گمارده، آمده است:

«عروسك باربى بر خلاف سایر عروسك ها تداعى كننده بچه نبوده و داراى چهره بچه گانه نمى باشد; بلكه یك زن بیست ساله آمریكایى با تمام مشخصات اندامى آن است كه با دقت فراوان طراحى و ساخته مى شود و با حضور تصاویرش در اكثر مایحتاج و ملزومات ضرورى كودكان و نوجوانان از قبیل لوازم التحریر، كیف، كفش، شكلات ها، ظروف، البسه، ساعت، وسایل شخصى و... كه به بیش از ده ها هزار مورد... مى رسد، ملكه ذهنى كودكان و نوجوانان گردیده و خود را به آنان تحمیل و موجب خرید عروسك مى گردد. خریداران باربى با خرید یك عروسك كارشان تمام نشده و مجبورند تمام وسایل مكمل آن را از قبیل لباس خواب، وسایل حمام، مایوى شنا، لباس مهمانى، وسایل آرایش و... را كه همه ساله در چندین نوبت نیز تغییر مد داده، بازسازى و تولید مى شوند را تهیه و همواره آن را به روز نمایند. بدیهى است مدل لباس باربى و تمام آنچه كه تحت عنوان متعلقات عروسك عرضه مى شود، مدل لباس و سایر وسایل مورد نیاز دختران و زنان قرار گرفته و بدین صورت دختران مأنوس با این عروسك با سلیقه باربى (یا به قول دقیق تر با سلیقه و خواست یك زن آمریكایى) بزرگ شده و در زمانى كه به سن انتخاب مى رسند، دقیقاً داراى سلیقه اى همانند باربى (یا یك زن آمریكایى) مى باشند.35»

از این رو اگر باربى بتواند احساسات، عواطف، افكار، ذائقه و نیازهاى یك زنِ آمریكایى را به كودكان و نوجوانانِ غیر آمریكایى انتفال دهد و خواست ها و روحیاتِ آنها را متناسب با اهداف مهندسان و تئورى پردازان فرهنگى خود راهبرى و هدایت كند به اهداف دراز مدتِ خود كه همان استیلاىِ فرهنگى است، دست یافته است; چرا كه به طور طبیعى تغییر ذائقه و احساس نیاز مصرف كنندگان، به مطالباتِ جدیدى دامن مى زند.

«دكترینِ فرهنگىِ آمریكا بر اومانیسم (بشرمدارى به جاىِ خدامحورى) لیبرالیسم (اباحى گرى) سكولاریسم (عرفى اندیشى و دنیاگرایى) و هدونیسم (لذت محورى) است. طبیعى است كه سیاستمداران و استراتژیست هاىِ فرهنگىِ آمریكا تلاش نمایند تا از طریقِ شیوه و راه كارهاىِ مختلف، بنیانِ فرهنگىِ خود را تقویت و آن را در آمریكا و در سراسر جهان بسط و تسرى دهند. یكى از این شیوه ها، تربیتِ دخترانِ آمریكا و سراسرِ جهان با گزاره هاىِ فرهنگىِ آمریكایى است. لذا به عنوانِ بهترین و كارآمدترین راه، اگر دخترانِ سایرِ ملت ها با ارزش هاىِ آمریكایى تربیت شوند، این دختران نقشِ همسران و مادران را در جوامعِ خودشان عهده دار مى شوند، لذا مبتنى بر ارزش هاىِ آمریكایى، جامعه شان را اداره مى كنند و این مهمترین كاركردِ تهاجمىِ یك فرهنگِ مهاجم است كه شهروندانِ دیگرِ ممالك را، با ارزش هاىِ خود بپروراند. این گونه است كه باربى در استراتژىِ فرهنگىِ آمریكا واجدِ بالاترین تأثیرها و ارزش گذارى هاست.36»

البته الگوى زندگى آمریكایى تنها به وسیله باربى تبلیغ نمى شود، بلكه باربى در این زنجیره فرهنگ سازى، تنها نقشِ یك حلقه مؤثر را بازى مى كند.37

فارغ از این موضوع، آیا باربى از چنین قدرت سحرانگیز و تأثیرگذارى برخوردار است؟ یا ما به واسطه حساسیتِ بیش از حدِ خود، دوست داریم دامنه مخاطرات آن را مضاعف جلوه دهیم؟ در پاسخ بدین سؤال، به نمونه و مثالى از تأثیرات شگفت انگیزِ باربى در آمریكا، مهد و زادگاهِ باربى هاى جهان اكتفا مى كنیم.

«آثار سوء تغذیه و سوء هاضمه در دخترهاى غربى وقتى به سنینِ 24 ـ 25 سالگى مى رسند ظاهر مى شود. در آمریكا كه نباید كسى دچارِ سوء هاضمه شود. پیگیرى كردند دیدند 40 ـ 50 سال است كه این عروسك مدل و الگوى دخترها است و چون خیلى لاغر و باریك است، دخترها مى خواهند هیكل شان عین هیكل این عروسك شود. از بچگى خودشان را سانسور مى كنند و غذا نمى خورند، دچار ضعف مى شوند و سلامت جسمى شان به خطر مى افتد تا این حد عروسك باربى در تربیت دختران غربى و ژاپنى تأثیر داشته است.38»

دامنه تاثیرپذیرى دختران جوان از باربى، تنها به امتناع آنها از غذا خوردن محدود نمى شود، بلكه خوددارى از بچه دار شدن به خاطر حفظ تناسب اندام نیز، از جمله افسون گرى هاى باربى است.

«چون مطرح مى شد كه تركیب اندام باربى هیچ گاه به هم نخواهد خورد، لذا در تربیت دختران براى این كه در سنین بزرگسالى هیچ گاه آبستن نشوند، در حفظ تناسب اندام آنان بسیار مؤثر بود. در دهه 90 میلادى به دلیل كاهش نرخ تولید مثل در غرب به ویژه در آمریكا، باربى براى تربیت دختران در آن زمینه وارد صحنه شد و در 1955 این عروسك با یك جنین در شكم خود، به بازار عرضه شد تا دختران نوجوان با وضع حمل باربى به دست خود، اشتیاق مادر شدن بیابند. امروزه (عروسك) اسكیپر كه خواهر كوچك باربى محسوب مى شود، بخشى از پاسخ به درخواست سیاست گذاران فرهنگى براى بچه دار بودن باربى است.39»

در غرب الگوگیرى از باربى به حدى رایج است كه خوانندگان و هنرپیشه گان مشهور هالیوردى با صرف هزینه هاى سرسام آور و رفتن به زیر تیغ جراحانِ توانا، خود را به شكل و شمایل آن در مى آورند تا ذائقه هاى باربى پسندِ مردم را اشباع نمایند. این كه امروز غالبِ هنرپیشه هاى معروفِ زنِ دنیا، اندام، مو، اَبرو و آرایشى متناسب با مدل باربى دارند، شاهدى بر دامنه نفوذِ پرنسس باربى بر بخشى از سربازان و مبلغان با نفوذ خود است. پیشتر در جامعه خودمان نیز مُد شده بود كه افرادى براى زیبایىِ چهره شان به جراحىِ پلاستیكى گونه و بینى اقدام مى كردند و یا رنگِ چشمانِ مشكى و زیباىِ خود را، به وسیله لنزهایى به رنگ آبى و سبز تغییر مى دادند و نیز مادرانِ باردار براى حفظِ تناسبِ اندامشان به سزارین و سپس به شیرِ خشك متوسل مى شدند; در حالى كه به گواهِ همه متخصصان، زایمانِ طبیعى و تغذیه بچه از شیرِ مادر، علاوه بر سلامتِ مادران، نقشِ مهم و اساسى در بازگشتِ تناسبِ اندامِ آنها ایفا مى كند.

بنابراین باربى ابتدا با ایجاد بى هویتى، بى اعتمادى و از خود بیگانگى، بنیان ارزش هاى پذیرفته شده كودكان و نوجوانان را فرو مى ریزد و سپس الگوى خود را با لطایف الحیلى به آنها تحمیل و تزریق مى كند. ترفندهاى هوشمندانه اى كه براى ترویج و نهادینه كردن باربى به كار گرفته مى شود، بدان جهت است كه الگو و مدلى كه به واسطه باربى ارائه مى شود، داراى تفاوت و بلكه تضادهاى اساسى با فرهنگ و ارزش هاى پذیرفته شده كودكانِ اكثر كشورها است. از این رو براى فتح قلعه دلِ كودكان، راهى جز حیله گرى و به كار بستن نیرنگ هاى جذاب و افسون گر وجود ندارد.نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

پایگاه خبری تحلیلی گلستان ما

.