تبلیغات


والفجر ولیال عشر - والفجر ولیال عشر
 
والفجر ولیال عشر
کل یوم عاشورا کل الارض الکربلا
شنبه 15 بهمن 1390

آیه
(
۱) وَالْفَجْرِ (۲) وَلَیَالٍ عَشْرٍ (۳) وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ
(
۴) وَالَّیْلِ إِذَا یَسْرِ (۵)  هَلْ فِى ذَلِکَ قَسَمٌ لِّذِى حِجْرٍ

ترجمه
به سپیده دم سوگند.
به شبهاى ده گانه سوگند.
به زوج و فرد سوگند.
به شب سوگند آنگاه که سپرى شود.
آیا (در این سوگندها) براى اهل خرد، سوگندى مهم نیست؟

ادامه تفسیر در ادامه مطلب

منبع : سایت حجت الاسلام قرائتی

نکته ها

"فجر" به معناى شکافتن است و مراد از آن، شکافتن تاریکى با سپیده دم است که زمان مقدّس  و با ارزشى است و در آن هنگام، جنبنده‏ها به تکاپو مى‏افتند و صبح و روز تازه‏اى را آغاز مى‏کنند. در حدیثى مراد از فجر را حضرت مهدى‏علیه السلام دانسته «الفجر هو القائم‏علیه السلام» که  شب تاریک ظلم و فساد، به صبح قیام آن حضرت برچیده خواهد شد.

"حِجر" به معناى منع و مراد از آن عقل است که انسان را از کار خلاف منع مى‏کند. چنانکه «محجور» به معناى ممنوع  التصرف است. در روایات، براى "شَفع"به معناى زوج و «وَتر» به معناى فرد، مصادیق زیادى گفته شده است، از  جمله اینکه مراد از وتر، روز نهم ذى‏الحجه (روز عرفه) و مراد از شفع روز دهم ذى‏الحجه (عید قربان) است و یا مراد از شفع، دو کوه صفا و مروه است و مراد از وتر، کعبه که یکى است. و یا مراد از وتر، خداوند یکتا و مراد از شفع، مخلوقات‏اند که همه جفت و زوج هستند، یا مراد نماز مستحبّى شفع و وتر است که در سحر خوانده مى‏شود و یا مراد از شفع، روز نهم و دهم ذى الحجه و وتر، شب مشعر است. زمان خیلى ارزشمند و بلکه مقدّس است و نباید آن را بیهوده از دست دهیم. خداوند به تمام بخشهاى زمان سوگند یاد کرده است؛«والصبح» به صبح سوگند، «والضُحى» به چاشت سوگند، «والنهار» به روز سوگند، «والعصر به عصر سوگند. جالب آنکه به سحر سه بار سوگند یاد کرده است؛ "والّیل اذا یَسر"، «والّیل اذا عَسعس»، «والّیل اذ أدبر» (به شب سوگند آنگاه که رو به آخر مى‏رود، یعنى به هنگام سحر سوگند).

مراد از «لیال عَشر»، یا ده شب آخر ماه مبارک رمضان است که شبهاى قدر در آن قرار گرفته و یا  ده شب اول ماه ذى الحجه است که روز عرفه و عید قربان را شامل مى‏شود.۳۴) تفسیر برهان.

پیام ها
 
والفجر: زمان، مقدّس و قابل سوگند است.
ولیال عشر : بعضى ایام از قداست ویژه‏اى برخوردار است.
و الّیل اذا یسر: ساعات پایان شب که سالکان در آن سیر معنوى دارند، از قداست خاصّى برخوردار است.
 لذى حجر : مخاطبان قرآن، اهل خردند.

 

توضیحات
سیماى سوره فجر
این سوره سى آیه دارد و در مکّه نازل شده است.
نام آن برگرفته از آیه اول و به معناى سپیده دم است.
همانند دیگر سوره‏هاى مکّى، آیات آن، کوتاه و کوبنده و انذار دهنده است.
این سوره بخش‏هاى متعددى دارد که با سوگند به زمان‏هایى همچون شب، سحر و سپیده دم آغاز مى‏شود و با اشاره به سرگذشت اقوامى طغیان گرو سرکش ادامه مى‏یابد. سنّت آزمایش و ابتلا از سوى خداوند و عکس العمل‏هاى متفاوت انسان در برابر آن و همچنین  حضور انسان در دادگاه قیامت و اظهار حسرت و پشیمانىِ ناپاکان و ابراز خشنودى در رضایتِ پاکان،  ادامه آیات این سوره را تشکیل مى‏دهد.نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

پایگاه خبری تحلیلی گلستان ما

.